O motoryzacji ogółem

Fenomen samochodów elektrycznych

Zapewne każdy spotkał się z pojęciem samochodów elektrycznych. Te pojazdy w najbliższej przyszłości na pewno opanują całą kulę ziemską. Co jednak warto o nich wiedzieć?

Funkcjonowanie samochodów elektrycznych

Tak fenomen pojazdów elektrycznych polega głównie na tym, że zmniejszają one ilość szkodliwych substancji, jakie wydobywają się z silników spalinowych. Funkcjonują one bardzo podobnie do znanych nam silników, jednak z tą różnicą, że samochody elektryczne napędzane są po prostu na prąd. Silniki te pracują bardzo cicho i nie wytwarzają zbędnego hałasu. W budowie silników nie znajdziemy cylindrów ani tłoka. Nie jest konieczne także smarowanie ruchomych elementów olejem, co dodatkowo powoduje, że samochody te są niezwykle trwałe. Pod maską takiego pojazdu znajdziemy jeden lub kilka silników elektrycznych, zestaw akumulatorów oraz sterownik.

Początki samochodów elektrycznych

O pierwszych samochodach elektrycznych wspominano już około 200 lat temu, a mianowicie w roku 1842 roku. Powstał wtedy trójkołowiec, który zasilany był przez baterie, które ważyły ponad 40 kilogramów. Takie pojazdy nie osiągały dużej prędkości, jednak stanowiły inspirację dla późniejszych pokoleń. Dziś znane marki, takie jak Renault czy BMW wypuszczają na rynek samochody na prąd, które mimo tego, że są dość drogie, to wzbudzają zainteresowanie nowych klientów.

W przyszłości samochody te będą rzeczą dla nas normalną. Ważne jest to, aby starać się ograniczyć popularność samochodów z silnikiem spalinowym, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Samochody elektryczne w ofercie olsztyńskiego salonu Volvo NordAuto