O motoryzacji ogółem

Podstawowe informacje o jeździe gokartami

Bardzo dobrą formą rozrywki z całą pewnością są przejażdżki takimi pojazdami jak gokarty. Jednak jazda na torze kartingowym jest bardzo wymagająca, dlatego warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Konstrukcja gokarta

Gokart to pojazd, którego konstrukcja jest nieco bardziej zróżnicowana niż konstrukcja samochodu. Przede wszystkim jest to pojazd o charakterze sportowym, który przeznaczony jest do jazdy jedynie na specjalnie do tego przeznaczonych torach. Nie można nim jeździć po mieście, tak jak tradycyjnym samochodem. Gokarty w Poznaniu to pojazdy, które nie są wyposażone w biegi. Dlatego jazda nimi polega głównie na prawidłowym operowaniu pedałami, a także kierownicą. Nie są one również wyposażone we wspomaganie, a więc prowadzi się je nieco trudniej niż standardowe pojazdy.

Odpowiednia pozycja

Podczas jazdy takim pojazdem jak gokart bardzo istotna jest także pozycja, którą się przybiera. Dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do jazdy. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu się w pojeździe można nim w dużo prostszy sposób manewrować, co jest bardzo istotne podczas jazdy. W tym celu należy odchylić fotel jak najbardziej do tyłu, o ile pozwala nam na to nasz wzrost. Jednak przy tym powinno się móc również w bardzo wygodny sposób trzymać kierownicę, co jest istotnym aspektem podczas jazdy. Nogi powinny w komfortowy sposób dosięgać pedałów.

Jazda gokartem

Na jazdę gokartami ma wpływ bardzo wiele istotnych czynników. Przede wszystkim wśród nich można wyróżnić nawierzchnię toru kartingowego, która w znaczący sposób wpływa na komfort jazdy. Najlepiej wybierać tory, które będą miały nawierzchnię asfaltową, ponieważ najlepiej się po nich jeździ. Gwarantują one bardzo dobrą przyczepność pojazdu do podłoża. Istotną kwestią podczas jazdy jest także odpowiedni stan techniczny pojazdu, którym planujemy jeździć. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Szczególnie istotne w gokarcie są jego opony, które nie powinny być w przesadny sposób starte.

Prędkość jazdy

Podczas jazdy gokartem warto również zwrócić uwagę na prędkość swojej jazdy. Przede wszystkim należy ją dostosować do konkretnego toru, a także warunków, które na nim panują. Jest to bardzo istotna kwestia podczas udziału w tego rodzaju rozrywkach. Najczęściej tory dla amatorów nie posiadają zbyt dużej ilości zakrętów, a więc nie trzeba na nich zbyt często hamować. Można cały tor przejechać lekko wciskając gaz.

Pokonywanie zakrętów

Przy jeździe gokartami istotne jest także odpowiednie pokonywanie zakrętów. Aby być w tym bardzo dobrym należy ćwiczyć i nabierać wprawy. Podczas pokonywania zakrętów nie powinno się tracić prędkości. Istotna jest także odpowiednia prędkość podczas wyjścia z zakrętu oraz jego wyprostowanie. Warto unikać ślizgania się na torze kartingowym, ponieważ może to powodować niebezpieczeństwo dla innych jego użytkowników. Należy stosować się do zasad, które są zapisane w regulaminie konkretnego toru i nie zachowywać się na nim nieodpowiednio.